Zayıflama Hikayeleri, 23 Kasım 2014

Kısa Karatay Diyeti

canan karatay ve diyetEn çok kullanılan diyetlerden biri olan Karatay Diyetine kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Basit bir tarifi var. Örnek bir tarif vermek gerekirse Karatay Diyetinde sabahları yeni uyanıldığında 1 adet limon, 1 parça taze nane, 1 çubuk tarçın ile hazırlanmış 1 sürahi içecekle güne başlamak, günün oldukça zinde geçirilmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda da metabolizmayı da daha hızlı çalıştırarak daha hızlı kilo vermeye yardımcı olacaktır. Gün içerisinde de bu karışım sürekli içilebilir. Zaten 1 sürahi içeceğin bir kerede bitirilmesinin imkânı yok.

Karatay Diyetinin geri kalan kısmı ise şöyle: kahvaltıda 2 yumurta ile hazırlanan omlet, 1 tane kırmızıbiber, 1 ince dilim peynir, 7 yeşil zeytin ve 1 çay bardağı ceviz içi,3 veya 4 tane küçük domates, 2 kuru kayısı yenebilir. Kahvaltıda yenen şeyler genelde hafif şeyler. Yani yağlı ürünler içermiyor.

Öğlende karışık salata yenilebilir. Fakat bu salata farklı bir salata. İçeriğinde 3 çorba kaçığı haşlanmış yeşil mercimek, 1 kaşık haşlanmış buğday, 1 havuç, biraz maydanoz, kırmızı biber, yarım limon suyu, az miktarda sirke, zeytinyağı ve yine az tuz. Her diyette olduğu gibi Karatay Diyetinde de akşam yemeğinin hafif olması sağlanmış.
Akşam yemeğinde de ayran çorbası var. Bunda da yine haşlanmış mercimek, haşlanmış buğday, yoğurt, su, pul biber, nane ve tuz kullanılacaktır. Görüldüğü gibi bu diyet programında da kullanılan malzemeler hafif. Malzemeler hafif olsa da akşam yemeği hiçbir zaman saat 8 den sonraya bırakılmamalıdır.
Bu diyet, kişinin hem sağlıklı bir şekilde kilo vermesine, hem de düzenli ve dengeli beslenmesine yardımcı olmaktadır ve uzun bir süredir çoğunluk tarafından kullanılmaktadır. Fazla kilolardan kurtararak insanların beğenisini kazanmış en iyi diyetlerden bir tanesidir.

Karatay Diyeti

Diyet programları alanında gün aşırı yeni önerilerin gerçekleştirildiği günümüzde, ülkemiz diyetisyenlerinin de çalışmaları dünya çapında ün kazanmaya devam etmektedir. Kitapları milyonlarca adet satılan ve internet ortamını sarsan Karatay Diyeti ’de bunlardan birisi konumundadır. Yaratıcısı Canan Karatay’ın ismini taşıyan bu diyet programı, insanlara güncel beslenme alışkanlıklarından vazgeçmeden ufak değişiklikler yaparak hızlı ve etkili kilo verme yöntemleri sunmaktadır.

Diyetin yaratıcısı Canan Karatay’a göre bir diyet programından öte bir yaşam biçimi olarak benimsenmesi gereken bu beslenme programı insanlara damak zevklerinden vazgeçmeden yalnızca gereksiz gıdaları tüketmemeyi öğütlemektedir. Örneğin özellikle toplumumuzda her türlü yemeğin yanında tükettiğimiz beyaz ekmeklerin uzun vadede vücudumuza yoğun zarar verdiği ve kilo alımını hızlandırdığı belirtilerek kepekli ve bol tahıllı ekmeklere yönlendirme yapılmaktadır. Kişinin fazla kiloları alma sebebinin yediği yemekler değil, yemeklerin yanında tükettiği zararlı yiyecek ve içecekler olduğunun sürekli olarak altı çizilmektedir.

Pek çok diyet programında yasak olan tereyağı ve zeytinyağı Karatay Diyeti’nde tamamı ile serbesttir. Bu yağ çeşitleri doğal yollardan elde edildiğinden makul miktarlarda tüketildiği sürece herhangi bir zarara mahal vermeyeceğine dikkat çeken Canan Karatay aynı şekilde kişilerin yemekten hoşlandıkları pastırma, sucuk gibi besinlerinde ekmeksiz ve gazlı içecekler olmadan tüketildiklerinde kilo vermeyi engelleyici nitelik taşımadığını belirtmektedir.

Ortaya çıktığı ilk günden beri otoriteler tarafından saçma ve faydasız bir beslenme tarzı olarak gözükse de geçen zaman içinde yüz binlerce kişiden alınan olumlu geri dönüşler sayesinde oldukça büyük bir çevreyi şaşkınlığa uğratan Karatay Diyeti popülerliğini gün geçtikçe arttırmaktadır. Yılların birikimi ve hummalı bir çalışma sonucu oluşturulan Karatay Diyeti çeşidi kadın erkek her insana rahatlıkla uygulanabilmekte ve genellikle olumlu sonuçlar vermektedir.

Etiketler:

  • Yeşil

    Merhabalar. Çok güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler. Bende zayıflamak için zayıflama haplarına sarılmak yerine, diyet ve spor ile zayıflamanın en iyi yol olduğuna inanıyorum. Bu yöntemler sonuçta hem doğaldır hemde sağlığımızı tehdit etmezler.